BOURNS 3590S-1-103L Rotary Potentiometer
MOQ : 1 Piece
BOURNS 3590S-1-103L Rotary Potentiometer Specification
  • Application
  • Calibration, Control Panels, Instrumentation, Automation Equipment
  • Dimension (L*W*H)
  • 39.2 22.2 22.8 Millimeter (mm)
  • Color
  • Blue
  • Power
  • 2 Watt (w)
  • Weight
  • 80 Grams (g)
  • Capacity
  • 10kohm Kg
  • Usage
  • Product Type
  • Rotary Potentiometer
  • Storage Temperature
  • -55 C to +125 C Celsius (oC)
  • Operating Temperature
  • -40 C to +125 C Celsius (oC)
BOURNS 3590S-1-103L Rotary Potentiometer Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Payment Terms
  • Paypal
  • Supply Ability
  • 18 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 2 Week
  • Sample Available
  • Yes
  • Sample Policy
  • Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer
  • Main Domestic Market
  • All India
About BOURNS 3590S-1-103L Rotary Potentiometer
  • Type : Rotary Potentiometer
  • Brand : BOURNS
  • Model Number : 3590S-1-103L
  • Series : 3590 Series
  • Resistance : 10 k
  • Resistance Tolerance : 5%
  • Power Rating : 2 W
  • Potentiometer Type : Precision Multi-turn
  • Number of Turns : 10 Turns
  • Track Taper : Linear
  • Resistor Technology : Wirewound
  • Mounting Type : Panel Mount / Bushing Mount
  • Shaft Diameter : 6.35 mm
  • Shaft Length : 20.63 mm
  • Rotation Angle : 3600
  • Temperature Coefficient : 50 ppm/C
  • Termination Type : Solder Lug
  • Actuator Type : Slotted Shaft
  • Body Diameter : 22.23 mm
  • Protection Rating : IP40 / Sealable Design
  • Number of Gangs : 1
  • Operating Application : Calibration, Control Panels, Instrumentation, Automation Equipment
  • Country of Origin : USA / Mexico (varies by batch)
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in Rotary Encoder Category
Siemens 6FX2001-5QP12 Encoder
Siemens 6FX2001-5QP12 Encoder
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Material : Aluminium
6FX2001-4DA10 Frame Siemens Encoder
Material : Metal
Usage : Industrial
Accuracy : 99 %
Operating Voltage : 10 30 Volt (V)
Hiperface Industrial Sick Encoder
Material : Metal
Usage : Industrial
Accuracy : 99 %
Operating Voltage : 2V,12V,24 Volt (V)
DBS36 Sick Core Incremental Encoder
Minimum Order Quantity : 2 Pieces
Accuracy : 99 %